Blog

ÇELİK YAPI AVANTAJLARI

Çelik konstrüksiyon, sektörüne sunduğu avantajları tasarımcılar ve mühendisler kabul edilmiştir. Günümüz de çelik yapıların %70 ‘ini tek katlı çelik fabrikalar , %30 ‘unu çok katlı çelik binalar oluşturmaktadır.

Çelik yapı sistemleri mimarlar vizyonu için çok yönlü tasarım olanakları sunmaktadır. Yapı çeliği, stadyumlar, alışveriş merkezleri ve ticari gelişmelerin önemli bir bileşenidir; çelik ve çelik kaplama sistemleri dünya çapında ikonik, simgesel yapıları süslüyor.

Çelik en sürdürülebilir yapı malzemelerinden biridir. Gücünü ve yeteneği ile birleştiğinde dayanıklılık, kaliteli, uzun vadeli sürdürülebilir kalkınma ile gerçekten uyumlu halini kaybetmeden, tekrar ve tekrar, geri dönüşümlü olması.

Çelik yapıların esneklik değerli faydalar ve pahalı olmayan ve bazen, modernizasyon için idealdir yeniden yapılandırma, genişletme ya da çok az bozulmayla uyum oluşturulabilir ışık, açık, havadar mekanlar olanakları sunmaktadır. Yıkım ve yeniden geliştirme durumunda çevreye verilen zararları ortadan kaldırır. Hatta çelik konstrüksiyon geri dönüşüm konusunda betonarme yapılara göre avantajları çok daha fazladır. Çelik konstrüksiyon bir fabrikada kullanılan malzemeler de, çelik profiller %99 geri dönüşüm, panel sandwich kaplama, %99 geri dönüşüm, trapez sac kaplama % 99 geri dönüşüm, zemin betonarme %0 geri dönüşüm , tuğla veya ytong duvar %0 geri dönüşüm sağlamakta betonarmeye göre bir çok avantajı bulunan çeliğin dünya çapında yoğun bir şekilde çelik yapılar, çelik stadyumlar , endüstriyel çelik konstrüksiyon tesisler , çelik konstrüksiyon fabrika ve çelik binalar da kullanılmakta ülkemizde ise son 20 yıldır hızla artmaya devam etmektedir.

DİĞER AVANTAJLAR

  • Hız

Çelik yapılar hızla inşa edilebilir. çelik parçaların öngörülebilirlik ve doğruluğu sürecini hızlandırır. Bu teslim süresi somut bir çerçeveye kıyasla inşa programına kaydeder. Çelik yapıların cıvatalı olması imalat sürecini uzatsa da montaj süresinin azalmasını sağlamaktadır. Montaj süresinin az olması da şehir merkezleri, çarpık yapılaşmış binalar, araç yoğunluğu yüksek caddeler vs. sorunlarını azaltmak için çok önem arz etmektedir.

Betonarmeye kıyasla çelik konstrüksiyon fabrikanın %50 ye yakın hız avantajı sağlamaktadır. Bu hızlılık durumu çelik hayvan kesim mezbahaları ile çelik hayvan barınakları gibi hızlılığın ön planda olduğu yapılarda önemli bir hal almaktadır.

  • Maliyet Avantajı

Son 20 yılda çelik sektöründe gelişen teknoloji ve rekabetin artması fiyatları çok aşağılara düşürmüştür. Şöyle ki

Çelik konstrüksiyon fiyatı 10 yıl öncesine göre yaklaşık kg. da %100 artmıştır. Bu durumda yıllık enflasyonu göz önünde bulunduracak olursak enflasyonun çok aşağısında yer alan bir durumdur.

  • Uzun Ömürlülük ve Dayanıklılık

Çelik yapı ve çelik fabrikaların çelik yapılması sağlamlılık ve uzun ömürlülük hususunda da avantajlar sağlaması Örneğin türkiyemize baktığımızda endüstriyel çelik konstrüksiyon tesisler, çelik köprüler, çelik yaya geçitleri, çelik stadyumlar, çelik deniz iskelesi vs. rutubet, su ve dayanıklılığın en üst düzeyde olması gereken yerlerdir. Çevremiz de bu yapılara baktığımızda hiç azımsanamayacak kadar çok olduğunu görmekteyiz. Bu durum da çeliğin aslında nedenli doğru bir seçenek olduğunu bize sunmaktadır.

  • İş Sağlığı ve Güvenliği

Ülkemizde işçi sağlığı ve güvenliği son yıllarda alınan tedbirler neticesinde bir hayli artış göstermiştir. Dolayısıyla bu durumda müteahhit ve mühendisler için ne kadar az personel o kadar az riski meydana getirmektedir. Çelik yapılar bu konuda çok güzel bir avantaj daha sağlamaktadır. Yine örnek üzerinden değerlendirecek olursak betonarme bir binada betonarme işçisi, boya işçisi, kaplama işçisi, demir doğrama işçisi, tesisat işçileri gibi birçok işçi gücü gerekmektedir. Çelik yapılarda ise bu durum yarı yarıya çözülmektedir.

SONUÇ

Çelik yukarıda belirttiğimiz gibi bir çok alanda bize avantaj sağlamaktadır. Çelik yapılar, çelik konstrüksiyon fiyatları, çelik bina fiyatları, endüstriyel konstrüksiyon tesis fiyatları, çelik köprü fiyatları, çelik yaya geçit fiyatları, çelik fabrika fiyatları, çelik bina fiyatları, çelik hayvan mezbaha fiyatları konusunda bize geniş ufuklar açmıştır. Betonarmeden %10-15 civarlarında maliyetli olmasına karşın geri dönüşüm, hız, uzun ömürlülük, dayanıklılık ve en önemlisi işçi sağlığında olan büyük avantajları artık biliyoruz. O halde çeliğe yönelmemiz de bize çok büyük kazançlar sağlayacağını artık bilmekteyiz. …Seçim sizin…