Çatı Tamiri Nedir?

Deforme olmuş Ahşap, Beton ve çelik çatıların restore edilerek ilk haline veya muadil haline çevrilmesine denir.

Çatı Tamiri Çeşitleri Nelerdir?

Çatı tamirleri, aşağıda belirtilen çatı sistemlerine göre çeşitlilik göstermektedir.

– Ahşap çatı tamiri (onarımı)
– Demir çatı tamiri (onarımı)
– Kenet çatı tamiri (onarımı)
– Tonoz çatı tamiri (onarımı)
– Membran çatı tamirleri (onarımı)
– Shingle çatı tamiri (onarımı)
– Kiremit çatı tamiri (onarımı)
– Onduline çatı tamiri (onarımı)
– Panel çatı tamiri (onarımı)
– Trapez çatı tamiri (onarımı)

Çatı Tamiri Nasıl Yapılır?

Çatı tamiri türüne göre çeşitlilik gösterebilir. Bundan dolayı aşağıda çatı sistemlerinin tamir şekillerini açıklayalım.

Ahşap çatı tamiri;

Öncelikle deforme olan bölge mi yoksa komple değişim mi yapılacak bununla ilgili işverenle görüş alışverişi yapılır.

Komple ahşap çatı onarımı yapılacaksa gerekli iş güvenliği önlemleri alındıktan sonra yapılacak ahşap çatının mevcut kaplama malzemesi sökülür.

Ahşap çatı kaplaması söküldükten sonra çatının gerekli yerlerine trifon direklerle veya pehlivan krikolarla destekler yapılır. Sonrasında ahşap çatının sırasıyla aşıklar, makaslar ve direkler tek tek sökülür.

Son olarak ahşap çatı sökümünden geriye kalan hafriyat işleri istenilen yere istiflenir veya nakliye edilir.

Ahşap çatı artık istenildiği gibi sağlam uzun ömürlü malzemelerden yapılacak hale gelmiş olur.

işverenin isteğine göre ahşap çatı yapılacaksa istenilen ölçülerde ahşap çatı sağlam ahşap malzemesinden sırasıyla direkler, makaslar, aşıklar gerekli yerlerden atılarak ahşap çatının kaplama aksamına geçilir.

İşverenin isteğine göre membran çatı kaplama, shingle çatı kaplama, kiremit çatı kaplama, onduline çatı kaplama, panel çatı kaplama, trapez çatı kaplama gibi işerene kaplama malzemesi seçenekleri sunulur.

Son olarak ahşap çatı ve kaplaması yapılan çatı için teslim tutanağı düzenleyerek işveren veya yetkili kişiye teslim edilir.

Ahşap çatının deforme olan bölgesi tadilat yapılacaksa gerekli iş güvenliği önlemleri alındıktan sonra çatı tadilatı yapılacak bölgenin çatı kaplaması sökülür.

Çatı kaplaması sökülen bölgenin taşıyıcı malzemelerinde herhangi çürüme, yanma, sarkma gibi bir durum varsa taşıyıcı ahşap çatı malzemeleri de sökülür.

Çatı tamiri yapılacak bölge ahşap çatı taşıyıcıları, direkleri ve aşıklar yenilenerek sağlam hale getirilir.

Çatı onarımında mevcut kaplama hangi malzemelerden kullanıldıysa aynı muadil malzemelerden kullanılarak çatı kaplaması yapılır.

Çatı onarımı yapılan bölge de herhangi sorun var mı bununla ilgili test yapılır.

Testi yapılan ahşap çatı onarımı işveren veya yetkili kişilere teslim edilir.

Demir çatı tamiri;

Demir çatı da deforme olan bölge mi yoksa komple değişim mi yapılacak bununla ilgili işverenle görüş alışverişi yapılır.

Komple demir çatı onarımı yapılacaksa gerekli iş güvenliği önlemleri alındıktan sonra yapılacak çelik çatının mevcut kaplama malzemesi sökülür.

Demir çatı kaplaması söküldükten sonra çatının gerekli yerlere trifon direklerle veya pehlivan krikolarla desteklemeler yapılır. Sonrasında demir çatıda sırasıyla aşıklar, makaslar ve direkler tek tek sökülür.

Son olarak demir çatı sökümünden geriye kalan hafriyat işleri istenilen yere istiflenir.

Demir çatı artık istenildiği gibi sağlam uzun ömürlü malzemelerden yapılacak hale gelmiş olur.

işverenin isteğine göre çelik çatı yapılacaksa istenilen ölçülerde demir çatı sağlam çatı malzemesinden sırasıyla direkler, makaslar, aşıklar gerekli yerlerden atılarak çelik çatının kaplama aksamına geçilir.

İşverenin isteğine göre membran çatı kaplama, shingle çatı kaplama, kiremit çatı kaplama, onduline çatı kaplama, panel çatı kaplama, trapez çatı kaplama gibi işverene kaplama malzemesi seçenekleri sunulur.

Son olarak demir çatı ve kaplaması yapılan çatı için teslim tutanağı düzenleyerek işveren veya yetkili kişiye teslim edilir.

Demir çatının deforme olan bölgesi tadilat yapılacaksa gerekli iş güvenliği önlemleri alındıktan sonra çatı tadilatı yapılacak bölgenin çatı kaplaması sökülür.

Çatı kaplaması sökülen bölgenin taşıyıcı malzemelerinde herhangi çürüme, yanma, sarkma gibi bir durum varsa taşıyıcı demir çatı malzemeleri de sökülür.

Çelik çatı tamiri yapılacak bölge çatı taşıyıcıları, direkleri ve aşıklar yenilenerek sağlam hale getirilir.

Çatı onarımında mevcut kaplama hangi malzemelerden kullanıldıysa aynı muadil malzemelerden kullanılarak çatı kaplaması yapılır.

Çatı onarımı yapılan bölge de herhangi sorun var mı bununla ilgili test yapılır.

Testi yapılan demir çatı onarımı işveren veya yetkili kişilere teslim edilir.

Kenet çatı tamiri;

Kenet çatılarda kenet sacları yenisiyle değişim yapılır veya su kaçıran yerler izolasyon malzemesiyle tamir edilir.

Membran çatı tamiri;

Membran çatı izolasyonların da membranlar sökülür veya pürmüz yardımıyla ısıl işlem yapılarak tamir edilir.

Shingle çatı tamiri;

Shingle çatılarda shingle malzemesi sökülür yenisiyle değişim yapılır. Çatının alt katmanında bulunan astar membran malzemesinde de izolasyon sorunu varsa o katmanda sökülüp yenisiyle değişim yapılır veya ısıl işlem uygulanır.

Kiremit çatı tamiri;

Kiremit çatılarda kırılan veya deforme olan kiremitler sökülür yenisiyle değişim yapılır. Çatının alt katmanında bulunan astar membran malzemesinde de izolasyon sorunu varsa o katmanda sökülüp yenisiyle değişim yapılır veya ısıl işlem uygulanır.

Onduline çatı tamiri;

Onduline çatılarda tamirleri deforme olmuş onduline yenisiyle değişim yapılarak tamir edilir.

Panel çatı tamiri;

Panel sandwich çatılar izolasyon yapıştırıcı malzemesiyle tamir edilir veya yenisiyle değişim yapılarak tamir edilir.

Trapez çatı tamiri;

Trapez çatılar izolasyon yapıştırıcı malzemesiyle tamir edilir veya yenisiyle değişim yapılarak tamir edilir.

Çatı Onarım Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Çatı onarım ve çatı tamir fiyatları çatının cinsine göre ve çatı da kullanılacak malzemeye göre değişiklik gösterir. Bu yüzden öncelikli olarak çatı tamir fiyatı için çatı keşfi yapılmalıdır. Çatı onarım fiyatların da bir başka etken ise çatının bulunduğu il/ilçe ve binanın kat sayısıdır. Çünkü çatı tamiri için gerekli malzemeler için nakliye ve hammaliye işlemleri çatı tamir maliyetlerini etkileyen önemli iş kalemlerindendir. Çatı tamir fiyatları için hava koşulları da önemli iş kalemleri arasında yer alır. Çatı onarımları yağmurlu veya karlı hava koşullarında mecbur olunmadığı sürece %100 sağlıklı bir sonuç almak için yapılmamalıdır. Çatılarda kullanılan malzemenin kalitesi çatı tamir fiyatlarını da doğru oranda etkilemektedir.

Çatı Onarım Firmaları Nasıl Seçilir?

İşverenler çatı onarım firmaları seçerken işi yapabilecek tecrübeye sahip olan firmaları seçmelidir. Çatı tamir firmalarının bu tecrübelerini sitesinde bulunan referans veya çevresinde bulunan diğer firmalarla iletişim kurarak öğrenebilirler.

Çatı tamir ve onarım firmaları seçerken diğer bir önemli detay ise yeterli ekipmana ve personele sahip olmasıdır.

Çatı tamir firmaları o işi yapacak olan personellerin iş güvenlik eğitimleri ve işi yapabilecek yeterlilik belgeleri olmalıdır.

Çatı onarım firmalarına işinizi verdiğinizde kullanılan malzeme cinsleri, adetlerini ve malzeme kalitelerini montaj sahasında işveren veya yetkili kişiler tarafından kontrol edilmelidir.

Çatı tamir firmaları iş teslimi yapabilir. Fakat yapılan işlerle ilgili garanti vermelidir. Garanti vermeyen veya veremeyen çatı onarım firmalarına karşı dikkatli olunmalıdır.

Önder Metal ‘e yaptırdığınız çatı tamiri, çatı izolasyonları, çelik çatılar, çelik sundurmalar, otopark sundurmaları, çelik konstrüksiyonlar, bina güçlendirme, asma kat gibi çeşitli işlerimizde işlerimizde 5 ila 20 yıl süreyle garanti vermektedir. Önder Metal olarak siz değerli müşterilerimize sorunsuz güvenli imkanlar sağlamaktayız.

Çatı Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde birçok çatı kaplama çeşidi vardır. Bu farklı ve çeşitli çatı kaplamalar aşağıda sizlerin görüşüne sunuyoruz.

 • Membran çatı kaplama
 • Shingle çatı kaplama
 • Onduline çatı kaplama
 • Atermit çatı kaplama
 • Kenet çatı kaplama
 • Panel sandviç çatı kaplama
 • Trapez sac çatı kaplama
 • Kiremit çatı kaplama

gibi birçok çatı kaplama çeşitleri vardır. Bunlarda bazıları günümüzde fazla kullanılmamaktadır. Yukarıda saydığımız çatı kaplama ve izolasyon çeşitlerinin de marka ve kalite bakımından da kendi içinde farklılık göstermektedir.

Çatı Tamirinde Hangi İzolasyon Malzemesini Tercih Etmeliyiz?

Çatı onarım ve tamirleri için malzeme kalitesi ve çatının şekline göre kullanılacak malzeme çeşidi en fazla dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

Çatı şekline ve eğimine göre farklı yapılarda izolasyon malzemeleri kullanılmalıdır. Örnek verecek olursak Beşik örtüsü veya zarf çatı şekillerinde yukarıda belirttiğimiz izolasyon malzemelerin tümü kullanılabilmektedir. Fakat güvercinlikli çatılar, tonoz çatı sistemleri veya şekilsiz çatılarda panel sandviç kaplama, trapez kaplama, onduline kaplama veya atermit kaplama izolasyon açısından risk teşkil etmesinden dolayı müşterilerimize mecbur kalmadıkça tavsiye etmiyoruz. Bu tür şekilsiz veya karmaşık çatıları membran kaplama, shingle kaplama, kenet kaplama veya kiremit kaplama sistemlerini daha çok tercih etmekteyiz.

Zarf çatı, beşik örtüsü çatı veya tek eğimli çatılarda hızlılık ve izolasyon açısından sandviç panel kaplama veya trapez sac kaplamayı müşterilerimize tavsiye etmekteyiz.

Uzun ömürlülük açısından en fazla tercih edilmesi gereken çatı kaplama sistemleri kiremit çatı, panel sandwich çatı ve kenet kaplamalı çatıları müşterilerimize tavsiye etmekteyiz.

Çatı Tamir Onarım İşlerinizde Neden TM Önder Çelik?

Yukarıda belirttiğimiz gibi Çatı tamir ve onarım işleri için dikkat edilmesi gereken birçok kriter mevcuttur.

Önder Metal (TM Önder Çelik);

 • Kiremit çatı tamiri
 • Demir çatı tamiri
 • Çelik çatı tamiri
 • Membran çatı tamiri
 • Shingle çatı tamirleri
 • Panel sandviç tamiri
 • Trapez sac çatı tamiri
 • Onduline çatı tamiri
 • Kenet çatı tamir ve onarımı
 • Atermit çatı tamiri

gibi alanlar da işin firmamıza verilmesi koşuluyla ücretsiz keşif, ücretsiz çözüm ortağı, ücretsiz projelendirme gibi bu sektörde hiçbir firmanın sunamadığı desteği siz müşterilerimize sağlıyoruz.

Çatı tamir ve onarım işlerimizi proje ve tekliflerimiz de belirttiğimiz kaliteli çelik ve çatı izolasyon malzemesinden kullanıyoruz.

Firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...